تقویم مایا

این تقویم توسط تمدنی پیشرفته به نام مایاها در حدود ۲۵۰ تا ۹۰۰ میلادی بوجود آمده‌است. شواهد مربوط به امپراطوری مایا به قسمتهای جنوبی مکزیک تا گواتمالا و اِل سالوادور می‌رسد.

منطقهٔ حضور مایاها

مردمی که در جامعهٔ مایایی ساکن بودند، مهارت پیشرفته‌ای در نوشتن داشتند و در ساختن شهرها و مدنیت توانایی عجیبی پیدا کرده بودند. مایایی‌ها احتمالا بخاطر اهرام و ساختمانهای بزرگ دیگری که ساخته‌اند معروف شده‌اند. مردم مایا در فرهنگ امریکای مرکزی تأثیر زیادی داشته‌اند، نه فقط از طریق تمدن خویش، بلکه با جوامع بومی که در این منطقه تشکیل داده‌اند. در حال حاضر هنوز شمار زیادی از مایاها هنوز زنده‌اند و سنن باستانی خود را ادامه می‌دهند.

انواع تقویم ها

مایایی‌ها از تقویم‌های مختلفی استفاده می‌کردند و زمان را بعنوان گردش‌هایی روحانی درنظر می‌گرفتند. ازآنجایی که این تقویمها استفاده‌های عملی زیادی داشتند، مثل: کاربردهای اجتماعی، کشاورزی، اقتصادی و... ، به عنصر مذهبی قوی ای تبدیل شده بودند. این کاملا با تقویم میلادی جدید متباین است که تنها دارای معانی اجتماعی و اقتصادی است.

چرخه تقویم

بیشتر تقویمهای مایایی کوتاه بودند. تقویم تزولکئین (Tzolk«in) در ۲۵۰ روز تمام می‌شد و تقویم هاآب (Ha»ab) طول سال را ۳۶۵ روز درنظر می‌گیرد. مایایی‌ها این دو تقویم را با هم ترکیب کردند تا تقویمی به نام «چرخه تقویم» (Calendar Round) تهیه نمودند: که برابر است با یک چرخه از ۵۲ هاآب (تقریبا ۵۲ سال که برابر طول تقریبی یک نسل است.) درون یک گرد تقویم چرخه‌های ۱۳ و ۲۰ روزه وجود دارد. واضح است که این سیستم تنها زمانی استفاده می‌شود که ۵۲ سال را ۱۸۹۸۰ روز واحد در نظر بگیریم.


چرخهٔ زهره

مایایی‌ها چرخه‌ای داشتند به نام «چرخهٔ زهره». ایشان با دقت زیاد تقویمی شکل دادند که بر اساس موقعیت زهره در آسمان شب بود. وهمچنین ممکن است که آنها تقویمهای مشابهی برای سیارات دیگر هم داشته‌اند.

نحوه محاسبه تاریخ

با استفاده از گرد تقویم هیچ گاه نمی‌توان سالی قدیمی تر از ۵۲ سال را مشخص کرد!مایاها برای حل این مشکل روشی ابتکاری بکار بردند. در نهایت تقویم آنها از دورهٔ بلندی استفاده کرد که ۵۱۲۶ سال دارد. این دوره بر اساس ملاحظات مذهبی، دوران قاعدگی، محاسبات ریاضی روی اعداد ۱۳ و ۲۰ و همچنین اساطیر اخترگویانه ایجاد شده‌است.

سال مبدأ در شمارش طویل مایایی در «۰٫۰.۰٫۰.۰» آغاز می‌شود. هر صفر از ۰-۱۹ تغییر می‌کند که هرکدام نشاندهندهٔ روزهای مایایی است. مثلا اولین روز از شمارش طویل به صورت ۰٫۰.۰٫۰.۱ نوشته می‌شود. این عدد اضافه می‌شود تا روز ۱۹. با افزوده شدن ۱ روز دیگر یعنی ۲۰ روز به صورت زیر نوشته می‌شود: ۰٫۰.۰٫۱.۰ این شمارش تا ۰٫۰.۱٫۰.۰ ادامه می‌یابد(حدود یک سال) و همینطور تا ۰٫۱.۰٫۰.۰ (حدود ۲۰ سال) و ۱٫۰.۰٫۰.۰ (حدود ۴۰۰ سال). حالا مثلا تاریخ ۲٫۱۰٫۱۲٫۷.۱ در تقویم مایایی نشان دهندهٔ تاریخ تقریبی ۱۰۱۲ سال و ۷ ماه و ۱ روز است.

سه ستون نوشته شده توسط مایایی‌ها: ستون سمت چپ نشاندهندهٔ تاریخ ۸٫۵.۱۶٫۹.۹ یا ۱۵۶ میلادی است. رسالت مایایی تماما بر این اساس است که هنگامی که شمارش بلند مایایی تمام شود، یک اتفاق بدی بوقوع خواهد پیوست. متخصصین مایا از هر دو عدد ۱۳ و ۲۰ استفاده می‌کنند. طبق نظر ایشان پایان این دوره می‌تواند در ۱۳٫۰.۰٫۰.۰ روی دهد. و این تاریخ برابر با ۵۱۲۶ سال است. این شمارش بلند دوره در ۰٫۰.۰٫۰.۰ آغاز شده‌است که مطابق ۱۱ آگوست ۳۱۱۴ پیش از میلاد می‌شود. شمارش طویل دورهٔ مایاها در ۵۱۲۶ سال بعد از این تاریخ یعنی در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ به پایان می‌رسد.


نوشته شده در تاریخ جمعه 10 اردیبهشت 1389    | توسط:    | طبقه بندی: پیشگویی، متفرقه،     | نظرات()